Czy opłaca się budować elektrownię słoneczną w Polsce

11 lipca 2014

w Energooszczędność

elektrownie_słoneczne

Rozmowy rodaków o pogodzie zwykle polegają na narzekaniu, że kiepskie lato, że pada albo że pogoda pochmurna. Trochę to dziwne, bo obiektywnie rzecz biorąc stopień nasłonecznienia w Polsce wcale nie jest taki niski w porównaniu z innymi miejscami naszego globu. Niewątpliwie są miesiące, kiedy jest przewaga dni pochmurnych nad słonecznymi, choćby w listopadzie,  jednak kiedy popatrzymy na statystyki mówiące o średnim rocznym nasłonecznieniu przypadającym na powierzchnię poziomą w naszym kraju, to wynosi ono około 1100 kWH/m2.  W porównaniu z Afryką centralną, która jest najbardziej nasłonecznionym miejscem na Ziemi (2500 kWH/m2), stanowi to około 44%, czyli jest to całkiem dobry wynik.

Dlatego na pytanie, czy opłaca się budować elektrownie słoneczne w Polsce powinno się odpowiedzieć „zdecydowanie tak”.  Tym bardziej, że pod pojęciem opłacalności nie można rozpatrywać tylko i wyłącznie wskaźników finansowych. Wiadomo, że koszt budowy elektrowni słonecznych jest u nas wciąż jeszcze dość wysoki. Wynika to poniekąd ze zbyt małego popytu na panele fotowoltaiczne. Bowiem dopiero znaczne zwiększenie ich produkcji skutkuje obniżeniem cen na te,  tak istotne, elementy instalowane w elektrowniach słonecznych. Sformułowano nawet prawo Swansona mówiące o tym, że po podwojeniu produkcji ogniw fotowoltaicznych ich ceny spadają o 20%.

Ale wracając do opłacalności, to przecież liczą się nie tylko wskaźniki finansowe. Bardzo istotna jest poprawa stanu środowiska naturalnego, kiedy to przeniesienie części produkcji energii elektrycznej z elektrowni węglowych do elektrowni słonecznych spowoduje  zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Druga sprawa, to stopniowe uniezależnianie się od wyczerpujących się paliw kopalnych i zastępowanie ich odnawialnymi źródłami energii (w  tym przypadku energią słoneczną).

Ponadto inwestowanie w elektrownie słoneczne jest dość kosztowne, ale stopień zwrotu inwestycji jest dość wysoki, bo wynosi około 20% rocznie, szczególnie teraz, gdy ceny energii elektrycznej wciąż rosną.

Spore znaczenie na plus ma też możliwość pozyskania dotacji lub nisko oprocentowanych kredytów, które można przeznaczyć na farmę fotowoltaiczną czy elektrownię słoneczną.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: