Czy warto ocieplać i izolować fundamenty?

27 października 2012

w Energooszczędność, Porady

Ocieplanie fundamentów

Być może gdybyśmy mieszkali na innej szerokości geograficznej, na przykład gdzieś w okolicy równika, to budowa domu nie byłaby tak skomplikowanym  przedsięwzięciem, jak w naszym klimacie.  Może wystarczyłoby trochę gliny, liści palmowych czy łodyg bambusa i przy znajomości tamtejszej technologii można by postawić nadajacy się do zamieszkania dom.  Jednak nasz klimat jest o wiele bardziej wymagający. Zmienne pory roku,  niskie temperatury zimą,  częste opady deszczu  i wilgoć w gruncie powodują, że przy budowie domu trzeba zastosować bardziej wymagające  technologie.

Podstawą są przede wszystkim fundamenty. Niezależnie od tego, czy chcemy budować dom z podpiwniczeniem, czy bez niego, prawidłowe (lub nie) wykonanie fundamentów na początkowym etapie budowy domu  będzie miało wpływ na to, jak się w tym domu będzie mieszkało po zakończeniu jego realizacji.  Podstawą jest właściwa izolacja fundamentów. Dzięki niej ciepło z domu nie będzie uciekać do gruntu, i odwrotnie –  z gruntu do domu nie będzie się przedostawać wilgoć .

Jak wiadomo, fundamenty składają się z części poziomej ? podłogi funadmentowej oraz ze ścian pionowych.  Żeby uniknąć przenikania wilgoci najważniejsze jest zaizolowanie powierzchni poziomych: zarówno na podłodze  jak i na ścianach. Izolację można  wykonać z papy lub z folii PVC.  Ważne, aby została położona dokładnie i szczelnie ? będzie wtedy skutecznie odgradzać wilgoć od reszty budynku.  Również niebagatelne znaczenie ma ocieplenie podłogi na gruncie, co w przyszłości zaowocuje mniejszymi stratami ciepła w domu. Natomiast część pionową ścian fundamentowych czasami wystarczy pomalować lepikiem, bez dodatkowej izolacji papą czy folią. Wszystko zależy od tego, na jakim gruncie stawiamy dom. Jednak jeśli grunt jest podmokły, to również ściany pionowe dobrze byłoby zaizolować, na przykład dysperbitem, czyli gotową brunatną masą asfaltowo-kauczukową, której można używać ?na zimno?, bez uprzedniego podgrzewania .  Z kolei stopień ocieplenia fundamentów zależy od tego, w jakiej strefie przemarzania gruntu  (80 do 140 cm) znajduje się nasza działka budowlana (czyli,  mówiąc przystępnym językiem, czy w cieplejszym czy chłodniejszym  rejonie Polski).

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: