Czym jest fotowoltaika

10 czerwca 2014

w Energooszczędność

fotowoltaika

Kiedy jednym włącznikiem zapalamy lub gasimy światło w pokoju, korzystamy z dobrodziejstw  urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, takich jak lodówki, odbiorniki RTV, komputery czy  żelazka, to już prawie nie zdajemy sobie sprawy, że tuż po drugiej wojnie światowej zelektryfikowanych było zaledwie 10%  wszystkich polskich wsi.  Do 1949r. sytuacja nieco się poprawiła (do 27%), ale było to trudne przedsięwzięcie.  Trzeba było w krótkim czasie doprowadzić linie wysokiego napięcia do każdej miejscowości, a potem od nich przyłącza instalacji niskiego napięcia do poszczególnych gospodarstw.  Możemy sobie wyobrazić mnóstwo słupów elektryfikacyjnych oraz kilometry rozchodzących się od nich kabli wysokiego lub niskiego napięcia. Powszechna  elektryfikacja,  zainicjowana ustawą z 1950r.,  wynik 81,1% zelektryfikowanych gospodarstw osiągnęła dopiero w 1967r.

Jak widać, nie do każdego gospodarstwa dało się podciągnąć prąd.  Współczesna technologia, fotowoltaika , pozwoliłaby zapewne na szybsze zelektryfikowanie tych trudno dostępnych domostw, a to za sprawą światła słonecznego dostępnego wszędzie.  Zgodnie z definicją fotowoltaiki,  oznaczanej często   skrótem PV (od  angielskiego słowa : photovoltaic),  jest to dziedzina nauki zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze światła słonecznego.  Odbywa się to za pomocą ogniw fotowoltaicznych, łączonych w panele o powierzchni od 0,2 do 1 m2.  Definicja fotowoltaiki określa też,  że ogniwa te są bardzo trwałe (gwarancja na 25 lat)  i działają bezobsługowo, a surowcem do ich produkcji  jest krystaliczny wafel krzemowy. Oprócz takich banalnych, popularnych już zastosowań, jak kalkulatory, lampy ogrodowe czy oświetlenie znaków drogowych, ogniwa fotowoltaiczne tworzą pierwsze elektrownie słoneczne, a nawet są wykorzystywane w technice kosmicznej.

Pojedyncze ogniwo może wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. Przy tym bardzo istotny jest fakt,  że prąd ten powstaje bez szkody dla środowiska  naturalnego.  W dodatku, źródło tej energii, słońce,  jak dotąd uważane jest za odnawialne źródło energii, inaczej niż gaz czy węgiel.  No chyba żeby wydarzyła się jakaś  katastrofa kosmiczna, porównywalna do tej, w której podobno wyginęły dinozaury. Tyle, że wtedy już chyba prąd elektryczny nie będzie nikomu potrzebny.

 

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: