Gotowe projekty domów: kto może wprowadzić modyfikacje

24 sierpnia 2012

w Porady, Projekty domów

Gotowe projekty domów - kto może je zmienić

Pierwszym krokiem do budowy własnego domu jest nie tyle wybór właściwego projektu, co podjęcie decyzji, czy będziemy zamawiać projekt indywidualny, czy też gotowy. Projekty indywidualne, można powiedzieć w uproszczeniu, rezerwowane są dla zamożnych i wymagających klientów.

Olbrzymia oferta projektów katalogowych sprawia, że trudno byłoby nie znaleźć projektu odpowiadającego wymaganiom; są jednak tacy klienci, którzy mają bardzo wyśrubowane oczekiwania, niekiedy współwystępujące z bardzo nietypowymi warunkami zabudowy. Te osoby wybierają projekty indywidualne. Jest to rozwiązanie droższe, ale mniej problematyczne niż próby dopasowania gotowego projektu pod określone warunki i konkretne, nietypowe oczekiwania. Pozostali klienci wybierają gotowe projekty domów kierując się ich zaletami: krótszy czas oczekiwania, możliwość obejrzenia dokumentacji z wcześniejszych realizacji, większa przewidywalność co do ogólnych kosztów.


Niektórzy mogą się obawiać, że chociaż gotowych projektów domów jest tak wiele, i tak nie zdołają znaleźć niczego odpowiedniego na swoją działkę. Te osoby powinny wziąć pod uwagę, że w przypadku gotowych projektów dozwolone są pewne modyfikacje. Oznacza to, że każdy projekt, chociaż jest katalogowy, może zostać dostosowany do konkretnych potrzeb danego terenu zabudowy. Zmiany te zazwyczaj wprowadza sam autor projektu.

Tak zwane zmiany adaptacyjne są obowiązkiem każdej firmy projektowej. Projekt należy tak dostosować, aby pasował do wymiarów działki, pochyłości i rodzaju terenu, położenia działki względem stron świata. To już dużo. Klient może też zażyczyć sobie pewnych zmian podstawowych, na przykład wykonania projektu w odbiciu lustrzanym. Daje to dodatkowe możliwości na korzystne rozłożenie pomieszczeń względem położenia działki (na przykład: sypialnia nie będzie wychodzić na ruchliwą ulicę).

Może się zdarzyć, że zakupimy projekt, a dopiero po czasie stwierdzimy, że pragniemy wprowadzić w nim znaczniejsze modyfikacje. Co wtedy zrobić? Warto ubezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji starając się w biurze projektowym, gdzie nabyliśmy nasz projekt, pisemnego zezwolenia od autora projektu. Wiele agencji projektowych wydaje takie zezwolenia bezpłatnie. Posiadając rzeczone zezwolenie, możemy do wprowadzania zmian w projekcie zatrudnić dowolnego architekta.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: