Jak zmiękczacze wody wpływają na jej jakość

16 lipca 2014

w Porady

zmiękczacze_wody2

Niezależnie od tego, czy używamy czajnika tradycyjnego, czy elektrycznego, z pewnością zauważyliśmy brzydki osad, który gromadzi się na dnie, a czasami i ściankach czajnika. Osoby z pewnym doświadczeniem życiowym wiedzą zapewne, że jest to kamień, który wytrąca się z wody w trakcie jej gotowania. Znają też zazwyczaj metody, jak się go pozbyć. Można gotować obierki ziemniaków, wodę z octem, albo używać preparatów chemicznych do tego przeznaczonych.

Ten nieprzyjemny osad powstaje na skutek  wytrącania się z twardej wody soli wapnia i magnezu w trakcie jej gotowania. Ponieważ woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem niektórych skał, szczególnie wapiennych, jej twardość uzależniona jest od terenu, z którego pochodzi. W okolicy, gdzie w drodze do naszego kranu przepływała przez podziemne szczeliny w łatwo rozpuszczalnych skałach wapiennych, jej twardość jest znacznie większa, bo po drodze dostał się do niej wapń i magnez.

Zgodnie z Polską Normą twardość wody kształtująca się w granicach 3-28 dH wciąż uważana jest za prawidłową. Jednak oczywiste się wydaje, że między dolną a górną granicą tego przedziału jest duża różnica, która sprawia że cechy wody o różnym stopniu twardości będą zauważalne w trakcie jej użytkowania.

Przede wszystkim kamień osadzający się na grzałkach zmywarek, pralek czy ścianach kotłów grzewczych może spowodować ich uszkodzenie. Zanim to jednak nastąpi, korzystając z pokrytych kamieniem urządzeń AGD zużywamy znacznie więcej prądu niż dzieje się to przy nowym urządzeniu. Do mycia i prania zużywa się więcej środków piorących i myjących, bo w twardej wodzie źle się rozpuszczają.  Włosy po myciu są szorstkie i sztywne, a skóra szybciej się wysusza. Żeby tego uniknąć można zastosować zmiękczacze wody.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: