Nowoczesne projekty domów: dlaczego taki projekt może być tańszy

16 lipca 2012

w Energooszczędność, Nowoczesność

Nowoczesność w architekturze

W kwestii najlepszych projektów domów wciąż ścierają się poglądy miłośników tradycyjnego i nowoczesnego projektowania. Ci pierwsi uważają zazwyczaj, że nowoczesne projekty są droższe od tradycyjnych, ponieważ płaci się za efektowny design, który jednak nie wnosi do domu żadnej wartości użytkowej. Zresztą nie każdemu cechy charakterystyczne ?nowoczesnego? stylu mogą przypaść do gustu. Styl ten uznawany jest w naszym kraju za raczej ekstrawagancki. Z kolei zwolennicy nowoczesnego projektowania ripostują, że to właśnie tradycyjne rozwiązania bywają przestarzałe i chłonące niepotrzebne dodatkowe koszty. Postulują oni za innowacyjnymi technologiami zapewniającymi oszczędną eksploatację.


Kto ma rację w tym sporze?
W rzeczy samej pojęcie nowoczesnych projektów domów można rozumieć dwojako. Wciąż dla wielu osób hasło to oznacza przede wszystkim zaskakujący i efektowny (zwłaszcza w polskich realiach), futurystyczny wygląd domu. Najlepsi architekci projektujący domy udowadniają jednak, że nowoczesne projekty domów są czymś więcej. To przede wszystkim zaprzęgnięcie techniki w służbę człowiekowi ? aby rachunki za energię, ogrzewanie i wodę były jak najniższe. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych instalacji, wykorzystujących do ogrzewania wody chociażby energię słoneczną, dom właściwie może sam ?pracować? na opłacenie rachunków!

Użytkownicy takiego domu są w mniejszym stopniu uzależnieni od elektrociepłowni. Po paru latach użytkowania kolektora słonecznego nakłady na energię i ogrzewanie mogą ulec wyzerowaniu.

Zwolennicy tradycyjnych projektów domów mogą więc de facto przepłacać. Czasem projekt nowoczesny bywa droższy, ale za to eksploatacja domu na przestrzeni lat jest nieporównywalnie tańsza ? a przecież nikt nie buduje domu po to, żeby za kilka lat go zburzyć! W kwestii długoterminowej nowoczesne rozwiązania w projektowaniu domów są nieporównywalnie bardziej opłacalne. Może być jednak tak, że miłośnik tradycji będzie poszukiwać w projekcie przede wszystkim nawiązującego do tradycyjnych domów designu. W dobrych pracowniach projektowych rozwiązania nowoczesne mogą być jednak łączone z tradycyjnymi ? niniejszym uzyskujemy swoiste ?dwa w jednym?.

Nowoczesny dom nie musi oznaczać bardzo ekstrawaganckiego wyglądu, jeśli tylko klient wyrazi życzenie, aby jego dom był utrzymany w konkretnym stylu.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: