Polska liderem fotowoltaiki?

28 marca 2016

w Energooszczędność, Nowoczesność

Innowacje fotowoltaiczne

Kiedy czyta się o szkodliwym dla naszego zdrowia zanieczyszczeniu powietrza, spowodowanym działaniem tradycyjnych pieców węglowych, w których właściciele spalają nie tylko niepełnowartościowy węgiel, ale – co gorsze – różne szkodliwe odpady z gospodarstw domowych, to chciałoby się, aby odnawialne źródła energii stały się powszechne w naszym kraju. Niestety, nawet przy dofinansowaniu otrzymanym od państwa, instalacja dotychczas dostępnych paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu elektrycznego jest dość drogą inwestycją, która zwraca się dopiero po wielu latach. Ponadto wymagają one dość dużej i nasłonecznionej powierzchni na dachu lub gruncie. Aby ich wydajność była optymalna, konieczny jest też właściwy kąt nachylenia w stosunku do padających promieni słonecznych.

Być może wkrótce fotowoltaika trafi ?pod strzechy?, a stanie się to za sprawą pierwszej na świecie fabryki drukowanych ogniw PV, jaka powstała w Zaczerniu, w Podkarpackim Inkubatorze Technologicznym. Fabryką tą jest ML System, otwarta 18 lutego tego roku.

Dodatkowym powodem do dumy jest to, że cały proces produkcyjny oraz elektrolit wraz z barwnikiem, służący do napełniania ogniw fotowoltaicznych są efektem polskiej myśli technologicznej. Wprawdzie trochę to trwało i kosztowało sporo pieniędzy (koszt inwestycji to 56 mln zł, z czego aż 70% wydatków pochłonęły patenty – zgłoszono ich 15 – i technologie), ale zaowocowało uzyskaniem produktu, który będzie tańszy i wygodniejszy w stosowaniu niż dotychczasowe krzemowe panele PV.

Ogniwa drukowane są o wiele cieńsze i absorbują dużo światła nawet wówczas, gdy usytuowane są na pionowych powierzchniach. Można stosować je jako żaluzje na szybach, albo mocować na ścianach i dachach. Również sam producent tego wynalazku korzysta z klimatyzacji napędzanej prądem uzyskanym z zamontowanych na szybach drukowanych ogniw PV.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: