Wpływ audytów energetycznych na obniżenie wydatków za prąd

25 czerwca 2016

w Energooszczędność, Nowoczesność

Audyt energetyczny

Energia elektryczna to zasób, bez którego współczesny człowiek nie umie już sobie wyobrazić życia. Funkcjonowanie przy świecy jest nieporównywalnie trudniejsze niż przy żarówce, a większość urządzeń, które nas otaczają działa na prąd. Zatem jeśli chcemy obniżyć wydatki na zużywaną energię elektryczną, to mamy do wyboru dwie opcje: drastycznie zmniejszyć zużycie prądu poprzez jego oszczędzanie, albo poszukać alternatywnych źródeł energii, np. takich jak instalacje fotowoltaiczne.

Zważywszy, że instalacje słoneczne wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych, to – aby korzystanie z nich w efekcie końcowym było naprawdę opłacalne – na etapie wstępnym sporządza się audyty energetyczne istniejącej instalacji. Mają one na celu dokładne określenie, które z odbiorników prądu zużywają najwięcej energii, co można by zrobić, aby wyeliminować straty związane z jej przesyłaniem. Taki audyt energetyczny może też być podstawą do określenia, czy dla danego budynku zasadne będzie zastąpienie tradycyjnych źródeł energii energią słoneczną. Tym bardziej, że na wydajność instalacji fotowoltaicznej, wpływ ma nie tylko sam projekt, ale i położenie działki, od którego zależy nasłonecznienie stanowiące źródło energii pobieranej przez panele słoneczne.

Natomiast audyty energetyczne instalacji PV mogą być wykonywane na dwóch etapach. Pierwszy, wstępny ma na celu nie tylko określenie zużycia energii elektrycznej w badanym obiekcie, ale też potencjalne możliwości pozyskiwania energii słonecznej na danej działce, aby móc ją potem zamienić na energię elektryczną. Audyty te często stanowią załącznik do dokumentacji o dofinansowanie na przyszłą instalację PV.
Z kolei dzięki audytom energetycznym instalacji PV ? tej już istniejącej ? można ocenić, czy wykorzystuje ona ?wszystkie swe moce produkcyjne? przewidziane w projekcie. Wydajność instalacji PV może pogarszać się na skutek niewłaściwego działania poszczególnych jej elementów zużywających się w trakcie eksploatacji. Po audycie eliminuje się przyczyny tego stanu rzeczy, co przełoży się na wymierne oszczędności.

Save

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: