Zalety i wady magazynowania energii elektrycznej

31 sierpnia 2016

w Energooszczędność, Nowoczesność

Magazynowanie energii elektrycznej

Chyba każdy doświadczył kiedyś sytuacji, że z powodu awarii zabrakło w gniazdkach prądu elektrycznego zasilającego różnorodne urządzenia. Sytuacja taka, choć uciążliwa, to jednak jest do wytrzymania jeśli przerwa w dostawie nie trwa zbyt długo. Można przez jakiś czas posiedzieć przy świeczce, czy nie korzystać z komputera lub z oglądania telewizji. Jednak jeśli już zaczyna się rozmrażać lodówka, albo zimą nie działa ogrzewanie bądź ciepła woda, to już robi się nieprzyjemnie.

A przecież w przypadku klęsk żywiołowych takich jak zerwane przewody energetyczne po przejściu huraganu czy z powodu nadmiernych opadów śniegu, usuwanie awarii może potrwać nawet kilka dni. W takich sytuacjach osoby doświadczone brakiem prądu z pewnością marzą o możliwości wcześniejszego magazynowania energii elektrycznej. Miałoby to tę zaletę, że wystarczyłoby uruchomić zgromadzone zapasy i nie odczuwać uciążliwości awarii.

Poza sytuacjami nadzwyczajnymi typu awaria czy klęska żywiołowa magazynowanie energii elektrycznej przydatne jest również ze względu na rozbieżność pomiędzy wysokością produkcji energii a zapotrzebowaniem na nią. I dotyczy to zarówno energii produkowanej przez tradycyjne elektrownie węglowe, jak i tych nowoczesnych, pro-ekologicznych instalacji fotowoltaicznych dostarczających prądu pochodzącego z promieniowania słonecznego.

W elektrowniach węglowych mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu w węgiel, albo remonty, które zmniejszają lub uniemożliwiają produkcję przez jakiś czas. Natomiast wydajność paneli słonecznych zależy od warunków atmosferycznych i związanego z tym większego lub mniejszego nasłonecznienia. I tu występuje niezgodność pomiędzy produkcją a zapotrzebowaniem, bo w okresie letnim, gdy jest więcej słońca (i wyprodukowanego prądu) zapotrzebowanie na energię jest nieco mniejsze niż zimą (dzień jest dłuższy i nie trzeba zapalać światła, a ogrzewanie też nie jest konieczne).

Elektrownie węglowe tworzą sobie zapasy na wypadek awarii w elektrowniach szczytowo-pompowych, gdzie nadwyżki energii kumuluje się w górnych zbiornikach wodnych. W razie niedoboru energii, woda spadając w dół napędza turbiny generujące prąd.

Natomiast nadwyżkowa energia fotowoltaiczna może być gromadzona w niewielkich akumulatorach połączonych z instalacją PV. Niestety główną wadą tego rozwiązania jest jego wysoki koszt i ograniczona pojemność urządzeń o nazwie Powerwall.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis: