Zalety i wady wybrania ogrzewania geotermalnego

11 czerwca 2014

w Energooszczędność, Nowoczesność

geotermalne_ogrzewanie

Kiedyś marzeniem większości Polaków było posiadanie samodzielnego  mieszkania w bloku wielorodzinnym. Mieszkania, w którym była bieżąca woda, a zimą nie trzeba było palić w piecu, bo funkcjonowało centralne ogrzewanie zasilane przez elektrociepłownię.

Współcześni Polacy mają nieco większe ambicje i wielu z nich marzy się dom jednorodzinny. Co odważniejsi i lepiej sytuowani, zwykle dużym nakładem sił i zaangażowaniem środków finansowych budują własny dom dla rodziny po to, aby spędzić  w nim resztę życia.

Podczas projektowania i budowy domu bardzo istotny jest wybór sposobu ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Wiele osób wciąż decyduje się na tradycyjne systemy grzewcze, czyli piece zasilane gazem,  węglem czy olejem opałowym. Decyzję, co wybrać,  przeważnie podejmuje się na podstawie aktualnych cen wymienionych paliw. Jednak na przestrzeni wielu lat ceny te ulegają zmianom i koszty ogrzewania, które wydawały się  korzystne na etapie projektowania domu,  mogą okazać się trudne do sfinansowania po kilku latach od zamieszkania budynku.

Z tych względów warto pomyśleć o zainstalowaniu ogrzewania geotermalnego we własnym domu.  Jak wiadomo, ogrzewanie geotermalne zasilane jest odnawialnymi źródłami energii (OZE) takimi jak światło słoneczne (kolektory słoneczne), energia skumulowana w ziemi lub w powietrzu (pompy ciepła gruntowe lub powietrzne),  wiatr lub woda. Odpowiednie, nowoczesne i ekologiczne urządzenia zamieniają OZE na ciepło potrzebne do ogrzewania budynku i wody użytkowej.

Podstawową zaletą zainstalowania ogrzewania geotermalnego zamiast tradycyjnego jest fakt, że właściciele budynku uniezależniają się od dostawców gazu, węgla czy oleju opałowego oraz od dyktowanych przez nich cen. Ponadto ten nowoczesny system grzewczy jest zwykle mało uciążliwy, bo nie wymaga częstej ingerencji człowieka w jego działanie. Jest też przyjazny dla środowiska, bo nie wytwarza dymu ani innych odpadów spalania.

Wiele osób może uznać, że wadą takiego systemu grzewczego jest znaczący koszt inwestycji. Zważywszy jednak, że będzie można zaoszczędzić na kosztach eksploatacji w przyszłości,  można inwestycję potraktować jak lokatę kapitału. Tym bardziej, że dzięki dotacjom rządowym można obniżyć nakłady na ogrzewanie geotermalne.

{ 0 komentarzy… dodaj teraz jeden komentarz }

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: